شیرغنی شده با ویتامین D را در سبد غذایی خود بگنجانید

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت توصیه کرد:

در کشورهای مختلف بسته به نوع کمبودهای مواد مغذی که در مردم آن کشور وجود دارد، شیر را غنی‌سازی می‌کنند، براین اساس در کشور ما، غنی‌سازی شیر با ویتامین D انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)، شیــر یک غذای کامل است و به دلیل دارا بودن انواع املاح و بسیاری از ویتامین‌ها نقش مهمی در رشــد و حفظ سلامت انسان دارد، شیر و فرآورده‌های لبنی مهم ترین منبع تامین کلسیم است و مصرف آن برای حفظ سلامت و استحکام استخوان‌ها، دندان‌ها و پوست توصیه می شود.

تعادل و تنوع اجزای غذایی در شیر باعث شده که با مصرف یک لیوان از آن در روز بتوان بخش عمده‌ای از مواد ضروری مورد نیاز بدن را تامین کرد، آب ۸۷ درصد بخش عمده شیر را تشکیل می‌دهد، ۵/۳ درصد مواد شیر از چربی، ۵/۳ درصد پروتئین، ۷/۴ درصد لاکتوز یا قند شیر و هشت درصد املاح و ویتامین‌ها تشکیل شده است.

چربی شیر به دلیل دارا بودن ۱۰ تا ۱۵ درصد اسیدهای چرب زنجیره قابلیت هضم بالایی دارد، همچنین چربی شیر حاوی اسیدهای چرب ضروری مورد نیاز بدن است، پروتئین‌های شیر منبع مهمی در تامین پروتئین مورد نیاز روزانه بدن هستند، نیم لیتر شیر ۲۰ تا ۲۵ درصد از کل پروتئین مورد نیاز روزانه افراد بالغ را تامین می‌کند و حاوی مقادیر قابل توجهی از تمام اسیدهای آمینه ضروری بدن است، با مصرف سه تا چهار درصد  واحد شیر و فرآورده‌های لبنی حدود صد درصد از کل نیاز روزانه بالغین به کلسیم برآورده می شود و دریافت کافی کلسیم در برنامه غذایی روزانه برای پیشگیری از پوکی استخوان ضروی است.

زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه گفت: در هر کشوری بسته به نوع کمبودهایی که در مردم وجود دارد، نوع و مقدار ویتامین‌ها یا املاح اضافه شده به شیر تعیین می شود، در کشور ما غنی‌سازی شیر با ویتامین D انجام شده و با مصرف یک لیوان شیر غنی‌شده با این ویتامین ۳۰درصد نیاز روزانه افراد به این ویتامین برآورده می شود.

عبداللهی افزود: امروزه شیر با نسبت درصدهای متفاوت چربی از صفر تا چربی موجود در شیر کامل تولید می شود و مقدار چربی شیر استاندارد یا شیر معمولی در ایران ۵/۲ درصد است.
شیر کم چرب حدود ۵/۱ درصد و شیر پرچرب یا شـیـر کـامـل حــدود ۵/۳ درصد چربی دارد، چربی شیر حاوی ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین A، کلسترول و اسیدهای چرب اشباع بوده و مصرف شیر کم چرب به خصوص برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و افراد چاق به جای شیر معمولی توصیه می شود و ویتامین A موجود در چربی شیر به رشد کودکان کمک می کند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: حساسیت به قند شیر (لاکتوز) به طور طبیعی در برخی از بزرگسالان وجود دارد، این حساسیت در اثر عدم ترشح آنزیم لاکتوز در روده انسان به وجود می آید و عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به قند شیر در اثر عدم هضم لاکتوز و باقیماندن آن در دستگاه گوارش و سپس تخمیر توسط باکتری‌های روده بزرگ موجب تولید گاز و اسید در لوله گوارش و بروز عوارض گوارشی مانند دل درد و تهوع می شود.

عبداللهی اضافه کرد: اگر فردی دچار این عارضه است، می تواند از سایر فرآورده‌های لبنی مثل ماست استفاده کند همچنین اگر شیر روزانه و به تدریج مصرف شود دستگاه گوارش آنزیم لاکتاز را تولید می کند و تحمل نسبت به شیر ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: امروزه با تغییر در فرمولاسیون شیر تولید شیر کم لاکتوز و یاحتی بدون لاکتوز میسر شده و شیر کم لاکتوز به راحتی قابل هضم بوده و برای تمام افراد جامعه مناسب است. در این فرآورده قنــد لاکتــوز بــه قندهای ساده‌تر تبدیل شده و به همین دلیل دارای طعم شیرین است.

شیرغنی شده چیست؟
عبداللهی افزود: غنی‌سازی شیر عبارت است از افزودن یک یا چند ریزمغذی به شیر که با هدف مغذی کردن آن برای مصرف توسط گروه‌های خاص که در معرض کمبود ریزمغذی‌ها قرار دارند، انجام می شود و غنی‌سازی شیر با ویتامین های A و D، ویتامین‌های گروه B یا املاح مثل کلسیم و فسفر انجام می شود.

وی تاکید کرد: شیر یک غذای بسیار فسادپذیر است، رطوبت بالا و وجود مواد مغذی در شیر آن را به محیط مناسبی برای رشد میکروب‌ها تبدیل کرده و  از مهم ترین روش‌های نگهداری شیر استفاده از حرارت بوده که به تنهایی و یا به کمک روش‌های نگهداری سرد و یا نگهداری در شرایط بدون اکسیژن موجب افزایش ماندگاری شیر شده و حرارت موجب کشته شدن میکروب‌ها و نگهداری در جای خنک و در شرایط بدون اکسیژن مانع رشد میکروب‌های باقیمانده می شود.

عبداللهی تصریح کرد: در صورت مصرف شیرخام در منزل باید قبل از مصرف جوشانده شود، عملیات جوشاندن شیر باید به شکلی باشد که پس از حرات دهی و به قل  آمدن شیر به مدت زمان یک دقیقه به هم زده تا حرارت به تمام نقاط آن برسد و پس از آن خنک شده و در یخچال نگهداری شود، جوشاندن شیر تاثیر مخربی روی ویتامین‌های شیر دارد، بنابراین باید از شیر پاستوریزه یا استریلیزه استفاده کرد.

روابط عمومی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)

#پگاه
#
شرکت_صنایع_شیر_ایران

pegah.ir/b/1596
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا